Atrakcje turystyczne Małopolski

Małopolska kusi pięknymi zabytkami i historycznym bogactwem. Warto poznać ten wyjątkowy region, gdzie piękno krajobrazu splata się z niezwykłą historią. Co warto zobaczysz w Małopolsce? Jakie są najbardziej znane zabytki w tym rejonie?

Kopalnia Soli w Wieliczce

Słynna Kopalnia Soli w Wieliczce to zabytek światowej klasy. Kopalnia oferuje atrakcje dla każdego użytkownika, od dzieci szkolnych, po osoby szukające zdrowotnych właściwości, dzięki inhalacją w Tężni Solankowej. Jako jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, obok Wawelu, jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem polskim. Trasa Turystyczna to solankowe jeziora, piękne podziemne komory i maszyny górnicze. To także luksusowy hotel i możliwość zdrowotnych inhalacji w tężni. Niezależnie od pogody, można zwiedzać całą kopalnię i cieszyć się niezwykłym widokiem podziemnych korytarzy. Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” to ośrodek medyczny, gdzie mogą leczyć się osoby z problemami pulmonologicznych, alergologicznymi, a także laryngologicznymi. Bioklimatyczne warunki są niezwykle zdrowotne i unikalne, krystalicznie czyste powietrze bez alergenów i dobra wilgotność działają zbawiennie na układ oddechowy.

Lanckorona

Jeśli ktoś szuka relaksu poza miastem i spokojnej atmosfery, to dobrze trafił, bo Lanckorona jako niewielka wieś położona zaledwie 30 km od Krakowa, gwarantuje to wszystko. Drewniana zabudowa, spokój i klimatyczne kawiarnie, z pewnością znajdą swoich zwolenników. Stare chaty na Rynku Lanckorońskim i Muzeum Etnograficzne, to pierwsza atrakcja w okolicy. Dość duży, zabytkowy rynek z zabudową z XIX wieku, przyciąga spojrzenia. Dachy sporo wysunięte za obręb budynku to także charakterystyczny, lokalny styl budowania. Tuż obok rynku znajduje się wspomniane Muzeum Etnograficzne, gdzie znajduje się część historyczna i etnograficzna. Można tam podziwiać wyposażenie dawnych gospodarstw z Lanckorony, a także eksponaty zamkowe i znaleziska po konfederatach barskich. Kolejna atrakcja to ruiny zamku pochodzące z okresu średniowiecza, które znajdują się na Lanckorońskiej Górze. Pozostałe fundamenty wież oraz fragmenty muru cieszą oko turystów. Jakie atrakcje w Lanckoronie można jeszcze zobaczyć? Piękne drewniane wille, słynna piekarnia Siwek i ręcznie robiona, regionalna ceramika są warte uwagi.

Zamek Pieskowa Skała

Ta piękna budowla jest położona na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Kiedyś był gotycką strażnicą, a dziś jest uznanym zabytkiem architektonicznym na Jurze. Jest doskonale zachowany, chyba jako jeden z nielicznych zabytków architektury renesansu. Znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, a wewnątrz zamku znajduje się muzeum dostępne do zwiedzania przez cały rok. Okazy prezentowane w zamku pochodzą z Zamku Królewskiego na Wawelu, a zamek Pieskowa Skała jest właśnie oddziałem słynnego zamku znad Wisły. Białe skały, niezwykła zieleń, a także miejsce powstawaniu wielu znanych filmów polskich, zamek urzeka swoim pięknem i majestatycznym zarysem. Restauracja Herbova i kawiarnia dają chwilę wypoczynku, a można nimi przejść na punkt widokowy, skąd widać między innymi kolejną słynną atrakcję w okolicy, czyli Maczugę Herkulesa. Kapliczka na wodzie, zamek w Ojcowie niedaleko, okolica obfituje w piękne widoki. Klimatyczne wystawy i imponujący dziedziniec przyciągają turystów.

Dodaj komentarz