Chorwacja – drugi dom i doskonała inwestycja

Chorwacja od wielu lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2021 roku ponad milion turystów z Polski zdecydowało się właśnie tam spędzić wakacje. Oprócz krótkich wyjazdów, coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości nad Adriatykiem. Jak wskazują analitycy, nieruchomość w Chorwacji jest dobrą lokatą kapitału, zwłaszcza w czasie wysokiej inflacji i rosnących cen. Według danych Eurostatu od 2010 roku do IIkwartału 2021 roku ceny chorwackich nieruchomości wzrosły o 26%. W tym czasie ceny wynajmu wzrosły o 13%. Tylko w trzecim kwartale 2021 roku ceny nieruchomości w Chorwacji wzrosły o 9%.

„Inwestycje w nieruchomości, zwłaszcza zagraniczne, to jeden z pewniejszych sposobów na lokatę kapitału. Tylko w 2020 roku w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji ceny nowych mieszkań wzrosły o ponad 9%. W innych miastach, między innymi w Splicie, jednym z najbardziej turystycznych miast Chorwacji, wzrost był niższy, jednak nadal znaczny i wyniósł ponad 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach inwestycje w chorwackie nieruchomości dla Polaków nadal będą bardzo opłacalne. Jest to wynik między innymi inflacji na bardzo wysokim poziomie i słabej pozycji złotówki” –  mówi Bartosz Kaczmarczyk, współtwórca projektu MyCroatia.eu.

Od lat Niemcy, Austriacy i Brytyjczycy chętnie kupują nieruchomości w Chorwacji

Powoli do tej grupy dołączają również Polacy, którzy mają coraz większe oszczędności i szukają bezpiecznych inwestycji. Chorwacja zachęca piękną pogodą, bogatą kulturą i dobrą lokalizacją. Podróż samochodem z Warszawy do Splitu zajmuje około 16 godzin, z Krakowa natomiast ok. 12 godzin. Możliwa jest też oczywiście podróż samolotem, a także od sezonu wakacyjnego 2022 pociągiem.

Jeśli chodzi o nieruchomości, największym zainteresowaniem cieszą się domy i mieszkania w najpopularniejszych pod względem turystycznym lokalizacjach, od lat w Chorwacji jest to Split, Dubrownik, oraz wyspy – Hvar i wyspa Brač. Nieruchomość w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów to nie tylko bezpieczna lokata kapitału, ale też szansa na dodatkowy napływ gotówki dzięki wynajmowi. Dostępne platformy internetowe łączące turystów i właścicieli mieszkań umożliwiają wynajem mieszkania w szybki i bezproblemowy sposób.

Dom w Chorwacji – czy mnie na to stać?

Wiele osób słysząc zdanie „Kupujemy dom za granicą” jest przekonanych, że to bardzo kosztowna inwestycja. Czy tak jest w rzeczywistości? „Kluczowe znaczenie ma tu lokalizacja. Cena m2 domu w środku kraju, może być kilka – a nawet kilkaset razy niższa od ceny m2 podobnego domu, ale położonego w popularnej miejscowości z panoramicznym widokiem na Adriatyk. Przyjmuje się, że na Peljesacu cena m2 ziemi budowlanej oscyluje wokół 130 EUR, ale już z widokiem na morze osiąga 300-400 EUR i więcej. W Dubrowniku m2 ziemi budowlanej potrafi kosztować nawet 2000 EUR (z pozwoleniem na budowę i projektem apartamentowca).

Tymczasem w środku Półwyspu Peljesac, wśród gór, m2 ziemi budowlanej może kosztować nawet zaledwie 20-30 EUR. Podobne rozbieżności są pomiędzy cenami m2 domów i mieszkań. Generalnie można przyjąć, że ceny za m2 czy to gruntu czy gotowego mieszkania lub domu są bardzo podobne do cen polskich, w podobnych co do atrakcyjności lokalizacjach. Przewagą jest gwarancja kilkumiesięcznego “obłożenia” nieruchomości pod wynajem turystyczny dzięki niezawodnej pogodzie i pozostałym walorom Chorwacji, a zwłaszcza południowej DalmacjiPotencjalny zwrot z inwestycji należy przyjąć na poziomie podobnym do najlepszych inwestycji nad polskim morzem lub na Mazurach: inwestorzy oczekują gwarantowanych 7% przy zleceniu pełnej obsługi przez lokalnego zarządcę”.

Zarządzając swoją nieruchomością samodzielnie, uzyskamy przeciętny zwrot na poziomie 8-10%. Oczywiście, podobnie jak w Polsce i na całym świecie, nawiązując współpracę z zaufanym lokalnym pośrednikiem lub deweloperem, możemy uzyskać stopy zwrotu sięgające nawet 15% p.a.” – podsumowuje Bartosz Kaczmarczyk.

Czy za kilka lat Polacy będą największą grupą obcokrajowców w Chorwacji? Z odpowiedzią na to pytanie powinniśmy jeszcze zaczekać. Jednak możemy przyznać, że nasi rodacy spotykają się z dużą sympatią Chorwatów i chętnie zakładają tam drugi dom, a obecne warunki sprzyjają podjęciu takich decyzji.

Dodaj komentarz