Marmaris – na styku dwóch mórz

Marmaris położone w prowincji Muğla to jeden z najpopularniejszych kurortów Turcji Egejskiej. Zielone, pokryte sosnami wzgórza i turkusowa woda Marmaris co roku przyciągają do Türkiye (Turcji) turystów z całego świata. Malowniczy krajobraz miasta uzupełniają przepiękne, piaszczyste plaże i przystanie jachtowe.

Marmaris, założone w IV w. p.n.e. było pierwszym miastem portowym krainy Karia. Starożytna nazwa miasta – Physkos, co w języku karyjskim oznacza „miasto natury” idealnie opisuje to wyjątkowe miejsce. Dodatkowym walorem Marmaris jest z pewnością niezwykła przyroda i ciekawe zabytki, które zachęcają do spędzenia aktywnych i relaksujących wakacji.

Będąc w Marmaris, szczególnie warto odwiedzić

Zamek w Marmaris

Leży w centrum miasta na małym, skalistym półwyspie i jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie. Powstał w starożytności, lecz jego obecny wygląd to zasługa przebudowy w XVI w. na rozkaz Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać ceramikę, wyroby szklane i rzemieślnicze oraz broń i monety. Ponadto, zamkowe mury to idealne miejsce do podziwiania panoramy Marmaris.

Starożytne miasta

Na Półwyspie Bozburun położonym na południowym-zachodzie od Marmaris można znaleźć wiele pozostałości starożytnych cywilizacji. Ruiny miasta Phoenix sięgają ok. 2400 r. p.n.e., a najważniejsze budynki na jego obszarze to świątynia i młyn. W kolejnym antycznym mieście – Loryma, można zobaczyć pozostałości zamku, a z murów podziwiać spektakularny widok okolicy. Natomiast w Hisarönü, czyli starożytnym Kastabos zachowały się ruiny Świątyni Hemithei z IV w. p.n.e. Hemithea, wcześniej zwana Molpadią, według mitologii, była jedną z dwóch sióstr uratowanych przed utonięciem przez Apolla. Została później wysłana do karyjskiego miasta, gdzie ze względu na swoje zdolności uzdrawiające mieszkańcy Kastabos wybudowali świątynie na jej cześć.

Wyspa Sedir

Znana też jako Wyspa Kleopatry, znajduje się w odległości 10 km na północ od centrum miasta. Według legendy ostatnia królowa starożytnego Egiptu odwiedziła tę wyspę wraz z Markiem Antoniuszem. Turystów na Wyspę Sedir szczególnie przyciąga złoty piasek i lśniąca, turkusowa woda. Jednakże wyspę warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej naturalne piękno. Jedną z ciekawszych atrakcji są również ruiny starożytnego miasta Kedrai, którego początki sięgają VI w. p.n.e.

Wyspa Cennet

Czyli tzw. „Rajska Wyspa”. Jest to półwysep w pobliżu miasta Marmaris, będący jednym z najchętniej wybieranych celów wycieczek statkiem. Bujne lasy sosnowe, które porastają wyspę oraz dziewicze wybrzeże przyciągają wielbicieli przyrody. Rajska Wyspa ma do zaoferowania też szlaki dla miłośników pieszych wędrówek i możliwość pływania w turkusowej wodzie Jaskini Fosforowej (Fosforlu Mağara).

Park Narodowy Marmaris

Otacza Marmaris od strony lądu i obejmuje wyspy leżące w obrębie zatoki. Na prawie 30 tys. hektarach parku, można podziwiać bogatą roślinność we wszystkich odcieniach zieleni. Krajobraz Parku to wysokie, skaliste wzgórza porośnięte sosnami i eukaliptusami. Park Narodowy Marmaris można odkrywać z pokładu statku lub udając się na pieszą wycieczkę.

Wodospady Turgut

Cuda natury, które cechuje niezwykła harmonia błękitu i zieleni. Pięć małych wodospadów i staw przez nie utworzony to idealne miejsce na orzeźwiającą kąpiel w gorący dzień, ponieważ tutejsza woda jest dość zimna. Można się też udać na wycieczkę wokół wodospadów podziwiając piękno natury, a w pobliskich restauracjach spróbować gözleme (placki z wytrwanym nadzieniem) i pstrąga.

Dodaj komentarz