Parki w Stambule

Stambuł, największe i najludniejsze miasto w Türkiye (Turcji) znane jest jako most łączący dwa kontynenty, a także centrum kultury i sztuki. Oprócz mnogości zabytków Stambuł ma do zaoferowania bogactwo zieleni w wielu parkach położonych w całej aglomeracji.

Jednym z największych parków w Stambule jest Park Yıldız położony między pałacami Yıldız i Çırağan

W tym miejskim ogrodzie oprócz bogatej flory, m.in.: magnolii, drzew laurowych, cyprysów, można znaleźć dwa sztuczne jeziora. Między dzielnicami Sarıyer i Eyüp rozciąga się natomiast największy obszar leśny w Stambule – Las Belgradzki. Położny na półwyspie Çatalca, 15 km na północny zachód od miasta, jest idealnym miejscem do joggingu i spacerów. Warto wspomnieć również o Ogrodzie Japońskim Baltalimanı nad Bosforem, który powstał w ramach „Roku Japońskiego w Türkiye (Turcji)” przy wsparciu Shimonoseki – miasta partnerskiego Stambułu.

Ponadto co roku

W ostatnich trzech tygodniach kwietnia w Stambule odbywa się Festiwal Tulipanów. Te kwiaty, które stały się symbolem miasta można podziwiać m.in.: w Parku Gülhane i Parku Emirgan. Pierwszy z nich jest jednym z najstarszych parków w mieście, który w czasach osmańskich był ogrodem Pałacu Topkapı. Natomiast w Park Emirgan w Sarıyer, słynnej dzielnicy Stambułu położonej na europejskim wybrzeżu Bosforu można zobaczyć trzy historyczne pawilony, których nazwy pochodzą od koloru ich elewacji: Żółty, Różowy i Biały.

Dodaj komentarz