Wycieczka w góry i bieganie w górach (oraz zagrożenia z tym związane)

Swobodne bieganie na wzgórzach to niewątpliwie ekscytujące przeżycie dla każdego, kto kocha sport z nutką adrenaliny oraz obcowanie z naturą. Choć trenowanie w wysokich górach jest fantastyczną okazją do poprawy kondycji w pięknych okolicznościach przyrody, niesie ono ze sobą również pewne ryzyko. Na jakie problemy trzeba zatem zwrócić uwagę?

Brak przygotowania

Istnieje mnóstwo korzyści, jakie można uzyskać podczas biegania w górach – poprawa siły mięśni nóg, zwiększenie wydolności układu sercowo-naczyniowego, a nawet poprawa elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł. Konsekwentne treningi są najlepszym sposobem na polepszenie kondycji i wytrzymałości, lecz wszystko wymaga praktyki. Jeżeli udajemy się na trening w góry, trzeba pamiętać, że wcześniej musimy przygotować organizm do tego rodzaju wysiłku, gdyż bardzo łatwo o przetrenowanie, które w trudnych warunkach panujących w wysokich górach jest dla nas tym bardziej niebezpieczne. Zanim więc wyruszymy w aktywną podróż po górach, systematycznie zwiększajmy dystans pieszych wycieczek oraz regularnie trenujmy na bieżni, intensyfikując ćwiczenia na kilka tygodnie przed wyruszeniem w góry.

Zbyt szybko, za wysoko

Na każdego – zwłaszcza zaś początkującego – biegacza czyha niebezpieczeństwo przerostu ambicji i narzucania sobie zbyt dużego tempa. Będąc w wysokich górach postarajmy się stopniować swój trening, by skutecznie zaadaptować się do warunków panujących na wysokościach. W tym celu zacznijmy od niższych partii gór (1500 m n.p.m.) oraz mniej intensywnych aktywności, takich jak długi spacer czy trucht, a dopiero wówczas, gdy nasz organizm przyzwyczai się do wysokości, wychodźmy na wyższe tereny i zwiększajmy dzienny kilometraż. Dobrym pomysłem są też obozy przygotowawcze, w czasie których możemy skutecznie poprawić kondycję i przygotować się do górskich warunków.

Zmęczenie i niedobór płynów

Dużym błędem popełnianym przez biegaczy oraz ludzi jedynie wspinających się po górach jest niewystarczające dbanie o sen i prawidłowe nawadnianie organizmu. Bieganie w górach jest bardzo wymagającą aktywnością, dlatego porządny sen i regularne dostarczanie organizmowi wody jest kwestią kluczową. Pamiętajmy też o stosowaniu zbilansowanej, wysokokalorycznej diety oraz unikaniu alkoholu – jego spożywanie prowadzi do odwodnienia, a w górach jest to tym bardziej niebezpieczne.

Uważaj na chorobę wysokościową

Bardzo częstą przypadłością dotykającą biegaczy i wspinaczy jest choroba wysokościowa. Powodem dolegliwości z nią związanych jest rozrzedzenie atmosfery w wysokich górach, co prowadzi do tego, iż organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Mogą wówczas pojawić się ostre bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wymioty, ogólne osłabienie, problemy z koordynacją ruchową lub utrata przytomności. W przypadku braku natychmiastowej pomocy lekarskiej może wystąpić obrzęk płuc i mózgu, co prowadzi do śpiączki a nawet zgonu. Uniknąć choroby wysokościowej można dbając o aklimatyzację i przygotowanie organizmu do treningu w górach. Pamiętajmy też, by zawsze mieć przy sobie lek zmniejszający objawy choroby.

Dodaj komentarz