Podróżowanie z lustrzanką – o czym warto pamiętać?

Okres wakacyjny i letni to czas, gdy wielu z nas wybiera się na egzotyczny urlop lub krajoznawcze wycieczki. Jest to znakomity moment, aby odkurzyć naszą lustrzankę i wykorzystać wolną chwilę na rozwinięcie swojej pasji fotograficznej. Jakie rzeczy spakować do plecaka? Czy zabieranie ze sobą wielu dodatkowych akcesoriów jest dobrym pomysłem? Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę? Dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Pakowanie w sposób optymalny to sztuka i wie o tym chyba każdy ktoś, choć raz wybierał się na wakacje i stawał przed takimi dylematami jak „które rzeczy zabrać” czy „ w co się spakować?”.

Pakujemy fotografa

Podstawowa rzecz to wygodna i funkcjonalna torba albo plecak. Odpowiednio miękka wyściółka, zapięcia, przegrody i kieszonki doskonale organizują dostępną przestrzeń. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy posiadamy drogi sprzęt. Właściwie dobrany pokrowiec zamortyzuje wstrząsy i uchroni aparat przed potencjalnym potłuczeniem. Materiał wodoodporny ochroni lustrzankę przed zalaniem. Dla pełnego komfortu warto zainwestować w specjalny żel krzemionkowy, który posiada właściwości higroskopijne – znakomicie pochłania wilgoć.

Jeśli podróżujemy samolotem do dobrym pomysłem jest zapakowanie lustrzanki do bagażu podręcznego. Dzięki temu w trakcie podróży będzie przy nas bezpieczny, nie zgubi się podczas przenoszenia i nie ulegnie uszkodzeniu przy niewłaściwym obchodzeniu się z bagażem przez obsługę lotniska. Trzeba tylko zorientować się w temacie dopuszczalnej wagi i wymiarów bagażu podręcznego (szczególnie tanie linie lotnicze są w tym przypadku bardzo restrykcyjne).

W sytuacji jednak, gdy w podróż chcemy zabrać jak największą ilość posiadanego sprzętu, to dobrym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w aluminiowy case. Jest to solidne zabezpieczenie i stuprocentowe bezpieczeństwo dla optyki wysokiej klasy np. obiektywy do aparatów pełnoklatkowych. Pewną alternatywą i o wiele tańszą opcją może być w tym przypadku wielkogabarytowa torba na kółkach. Sprawdzone marki to Crumpler orz LowePRO. Produkty z trochę niższej półki produkuje Naneu. Całkiem nieźle w podróży sprawdzają się również akcesoria sygnowane logo National Geographic. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na plecaki Thule Perspektiv. Zostały one wyposażone w rozwiązania modułowe i wyjmowane komory, które znakomicie zabezpieczają nasz sprzęt. Dodatkowo dla wyjątkowo przezornych zaleca się ubezpieczenie aparatu od kradzieży i zniszczenia.

Które rzeczy zapakować?

Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o tym, że każde następne akcesorium to dodatkowe kilogramy do dźwigania. W przypadku wielogodzinnego marszu w skwarze może to być spora niedogodność i uciążliwość. Z tego powodu zastanów się, jaki typ fotografii faktycznie uprawiasz i jaki zakres ogniskowych najczęściej wykorzystujesz. Być może dużo lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą jednego stałoogniskowego obiektywu np. 50 mm i jednego uniwersalnego np. 28-105 mm niż wielu „stałek”. Do torby spakuj obowiązkowo zestaw do czyszczenia: gruszka, pędzelek z syntetycznym włosiem, płyn do czyszczenia optyki i ściereczka z mikrofibry (bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał ich użyć).

Oprócz tego nie możesz zapomnieć o ładowarce i dodatkowych bateriach. Dodatkowe karty pamięci to także niezbędny element dla zapalonego fotografa. Wszak nie ma nic gorszego niż znalezienie odpowiedniego kadru i brak miejsca na karcie. Nie musisz usuwać zrobionych zdjęć- zrobisz to na spokojnie już po powrocie do domu. Wybierz karty o pojemności powyżej 8 GB i w każdych okolicznościach miej przy sobie jedną lub dwie dodatkowe sztuki, oprócz tej znajdującej się w korpusie aparatu. Przy robieniu zdjęć nocnych przyda Ci się również statyw.

Jakie rzeczy są jeszcze ważne dla fotografa w podróży?

Ćwicz swoją uważność. Bacznie obserwuj, co się dzieje naokoło Ciebie. Nie wahaj się fotografować wydarzeń. Spróbuj przez swoją fotografię opowiedzieć historię, która będzie ciekawsza niż oklepane motywy architektoniczne czy zachody słońca nad morzem.

Jeśli to możliwe ograniczaj zdjęcia pozowane. Najlepiej wychodzą kadry z zaskoczenia, nieoczekiwane, gdy jesteśmy w stanie uchwycić realizm sceny. Zmień swoją perspektywę, fotografuj z tzw. biodra. Przekonasz się wtedy o sile wykonanych kadrów.

Fotografia z podróży to doskonała pamiątka po latach. Warto odpowiednio przygotować się do wyjazdu, aby przywieźć naprawdę udane zdjęcia. Czas podróży to nowe środowisko, nowe bodźce i nieoczekiwane zdarzania. Spróbuj to wykorzystać w sposób maksymalny.

Piękne miejsca dające świetne możliwości do fotografowania znajdziesz w ofercie ITAKI na Lato 2023!

Dodaj komentarz