Popyt na rynku nieruchomości – jakich mieszkań poszukują dzisiejsi najemcy?

Rynek najmu jest wciąż popularny – a ofert mieszkań na wynajem jest coraz mniej. Inwestorzy, którzy dysponują kapitałem, skłaniają się do ulokowania środków właśnie w nieruchomości. Jakie są potrzeby dzisiejszego najemcy i jak wyglądają dzisiejsze obiekty projektowane pod najem? 

Najemca – czyli kto?

Ostatnia analiza serwisu Otodom wskazała, że średnia liczba najemców w Polsce składa się z dwóch lokatorów – bezdzietnej pary albo samotnych rodziców z dzieckiem. Jedną z wyróżniających się kategorii osób są także najemcy ze sobą niespokrewnieni – znajomi, przyjaciele lub studenci. Wiek typowego najemcy to mniej niż 30 lat – tyle liczy 35% ogółu. Liczną grupę stanowią także osoby w wieku 30-39 i 40-49 lat, reprezentując 28 i 21% badanych. Natomiast średni wiek najemcy to 36 lat.

Potrzeby dzisiejszego najemcy

Jednym z najsilniejszych trendów są obecnie osiedla kompletne, które tworzą 15-minutowe wielofunkcyjne dzielnice – miejsca, dzięki którym każdy mieszkaniec ma dostęp do wszystkich podstawowych i codziennych potrzeb, w tym punktów handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych. Raport ThinkCo „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” wskazuje, że według 61% badanych istotnym elementem wśród mieszkańców jest bliskość sklepów spożywczych.

– Osiedle Nyska Residence odpowiada na potrzeby dzisiejszego najemcy. Powstaje w jednej z najbardziej rozwijających się części Wrocławia. Lokalizacja inwestycji w obrębie centrum, dzięki odpowiednio rozwiniętej infrastrukturze, zapewnia dostęp do rozmaitych atrakcji i udogodnień na wyciągnięcie ręki, takich jak Park Generała Władysława Andersa, osiedlowe sklepy czy Aquapark – komentuje Dawid Sokół, Dyrektor Sprzedaży LI Development.

Wykończenie wnętrz jako czynnik decydujący

Coraz więcej najemców uwagę zwraca nie tylko na okolicę, ale i jakość wykończenia części wspólnych oraz funkcjonalność pomieszczeń – to one stają się czynnikiem decydującym o najmie mieszkania. Pod uwagę biorą również nowe technologie, które coraz częściej pojawiają się w świecie nieruchomości. Raport, który wykonała firma badawcza specjalizująca się w rynku nieruchomości we współpracy z Ikeą, Spravią i portalem Otodom, dowodzi, że 87% Polaków lubi praktyczne i funkcjonalne rozwiązania.

– Części wspólne w inwestycji Nyska Residence nawiązują̨ swoim klimatem do eleganckich hoteli. Lokale mają duży potencjał inwestycyjny. Charakteryzuje je funkcjonalny rozkład pomieszczeń, duże przeszklenia zapewniające odpowiednie nasłonecznienie i dostęp do balkonu lub tarasu, które są jednocześnie przedłużeniem przestrzeni – kontynuuje Dawid Sokół.

Dodaj komentarz