Türkiye zaprasza na Światowy Dzień Wellness

Türkiye (Turcja) to idealny kierunek, aby zapoznać się z filozofią wellness. Państwo, w którym znajdują się starożytne uzdrowiska – Hierapolis i Pergamon, ma długą tradycję zabiegów i rytuałów prozdrowotnych i odmładzających. Kultura wellness jest głęboko zakorzeniona w Türkiye (Turcji), a jej początki sięgają tysiące lat wstecz. Stąd też wywodzi się Światowy Dzień Wellness, zainicjowany przez tureckiego pioniera wellness Belgina Aksoya. Światowy Dzień Wellness obchodzony jest co roku w drugą sobotę czerwca. 

Ludzie na całym świecie przygotowują się do obchodów Światowego Dnia Wellness 11 czerwca br., a Türkiye (Turcja) to najlepsze miejsce do skorzystania ze specjalistycznych zabiegów w spa, źródeł termalnych, tureckich łaźni, kojącej przyrody czy jogi. Oto kilka propozycji na Światowy Dzień Wellness.

Zabiegi lecznicze i odmładzające w znanych na całym świecie ośrodkach termalnych w Türkiye

Źródła termalne w Türkiye (Turcji), sklasyfikowane są na pierwszym miejscu w Europie i siódmym na świecie, co czyni to państwo wyjątkowym kierunkiem turystyki uzdrowiskowej. Każdego roku setki tysięcy turystów odwiedzają Türkiye (Turcję), gdzie przez prawie 300 dni w roku można korzystać z dobrodziejstw tutejszych źródeł termalnych.

Region Afyonkarahisar, stolicy turystyki termalnej, położony na terenie Turcji Egejskiej, oferuje wody o wysokiej zawartości minerałów w miejscowościach Gazlıgöl, Heybeli, Ömer, Hüdai i Gecek. Wody termalne w tych miejscach wyróżniają się wysoką zawartością dwutlenku węgla, wodorowęglanu sodu, chlorku sodu, bromków oraz fluorków i pomagają w leczeniu chorób skóry, a także chorób żołądka, nerek i jelit.

Bursa, miasto położone niedaleko Stambułu, również jest znane z bogactwa wód termalnych. W okolicy dawnej stolicy Imperium Osmańskiego, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdują się takie miejsca jak Çelik Saray, Kükürtlü, Karamustafa, Kaynarca i Eski Kaplıca, których wody osiągają temperaturę 88 stopni, a także posiadają właściwości termalne i mineralne. Ze źródeł termalnych Bursy można skorzystać nie tylko w łaźniach, ale także w luksusowych hotelach spa i szpitalach. Tutejsze wody źródlane są bogate w magnez i pomagają leczyć m.in.: choroby reumatyczne, nerwobóle, dolegliwości spowodowane stresem czy kontuzje sportowe.

W Pamukkale, położonym w pobliżu Denizli w południowo-zachodniej części Türkiye (Turcji), można podziwiać wspaniałe wapienne trawertyny utworzone przez bogate w minerały wody. Zbudowane na terenie starożytnego miasta uzdrowiskowego Hierapolis, od ponad 2 tys. lat jest miejscem wypoczynku dla turystów. Znajdują się tu trzy regiony termalne: Sarayköy, Gölemezli i Karahayıt, których wody są bogate w żelazo i wapń.

Tradycyjne i nowoczesne zabiegi wellness w hammamach i spa

Hammam to fenomen, który istnieje już od czasów starożytnego Rzymu i stanowi istotną część tureckiej kultury. W okresie panowania Imperium Osmańskiego hammam był miejscem spotkań towarzyskich, a dzisiaj ludzie odwiedzają go, żeby poddać się hydroterapii gorącą parą, która przynosi wiele korzyści, takich jak: łagodzenie stresu, oczyszczanie skóry, eliminacja toksyn, poprawa krążenia krwi i oczyszczanie dróg oddechowych.

Z tego relaksującego i leczniczego rytuału można skorzystać w zabytkowych tureckich łaźniach w Stambule i Bursie lub w nowoczesnych obiektach, które łączą hammam z zabiegami spa.

Oprócz najwyższej jakości tradycyjnych łaźni, w Türkiye (Turcji) nie brakuje też wspaniałych hoteli spa. Ośrodki w Stambule, Antalyi, Bodrum i Izmirze oferują szeroki wachlarz zabiegów innowacyjnymi i tradycyjnymi metodami pośród wspaniałej natury Türkiye (Turcji). W nadmorskich ośrodkach spa można poddać się zabiegom w wodzie morskiej, które pomagają leczyć choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość i problemy skórne. W centrach spa w Türkiye (Turcji) można też skorzystać z masaży, zabiegów z zastosowaniem roślin leczniczych, aromaterapii, z zajęć fitness, jogi, medytacji, suplementów diety, pielęgnacji ciała i monitorowania wagi.

Oczyszczenie ciała i duszy w miejscach odosobnienia

Türkiye (Turcja) to naturalny raj, pełen turkusowych mórz, dziewiczych plaż i rozległych lasów, a zatem idealne miejsce na wycieczki łączące przyrodę z jogą. W całym kraju można znaleźć wiele różnych opcji – centra odnowy duchowej i jogi, ekologiczne farmy czy ośrodki detoksykacji. W nadmorskich kurortach w Bodrum, Fethiye i Antalyi dietetycy i eksperci jogi pomagają oczyścić ciało i dusze podczas sesji w górskich dolinach i uroczych wioskach.

Region Morza Czarnego w Türkiye (Turcji) to kolejne świetne miejsce na odpoczynek na łonie natury. Płaskowyże (po turecku yayla) w tej wyjątkowo zielonej części kraju oferują wiele naturalnych atrakcji. Wśród wodospadów i gór można zażyć kąpieli, odpocząć i zrelaksować się.

Dodaj komentarz