Jak powstają profesjonalne portrety zdjęciowe?

Fotografia ma wiele odcieni, kolorów… Może mieć różne przeznaczenie, wiele jest także motywów, inspiracji i celów, dla których fotograf naciska spust migawki. Jednym z najczęściej fotografowanych obiektów jest bez wątpienia człowiek, ale również tu mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości prezentacji. Profesjonalne portrety fotograficzne to jeden ze sposobów na pokazanie człowieka i wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o zdjęcia do dokumentów, oficjalne czy rodzinne fotografie.

Człowiek w obiektywie

Dlaczego właśnie człowiek jest tak interesujący dla tych, którzy chcą zatrzymać świat w kadrze? No cóż – trudno o bardziej ekspresyjny, zmienny, pełen emocji… żyjący i jakże zróżnicowany temat. Nie mówiąc już o tym, że podejście do człowieka na zdjęciu może być bardzo różne. Właśnie dlatego fotografia portretowa tylko pozornie wydaje się prosta, lekka i przyjemna. Nie wystarczy atrakcyjny model czy modelka, dobry aparat i równie dobre chęci. Profesjonalne portrety rządzą się swoimi prawami, a sukces w tej kwestii to wypadkowa wielu różnych czynników – po stronie fotografa oraz modela. Sprawa jest na pewno prostsza, kiedy chodzi o zdjęcie do dokumentów, które rządzi się swoimi prawami i jest dość mocno zdefiniowane. Zdecydowanie większym wyzwaniem są profesjonalne portrety, które mają w jakiś sposób zaprezentować również wnętrze człowieka. Czasem będzie chodziło o pokazanie jego biznesowej, oficjalnej „wersji”, innym razem będzie to sesja tematyczna (np. zdjęcia rodzinne, okolicznościowe). Bez wątpienia najbardziej, interesującym, ale i trudnym zadaniem, jest wydobycie do zdjęć charakteru, osobowości i emocji fotografowanej osoby. Dlatego na pewno jest wiele słuszności w stwierdzeniu „Profesjonalny portret, a co za tym idzie – profesjonalny fotograf”.

Portret zdjęciowy to wyzwanie…

Zacznijmy jednak od tego, że profesjonalne portrety fotograficzne to dość szerokie pojęcie, które może obejmować m.in. typowe zdjęcia oficjalne, czyli np. do CV. Wbrew pozorom nie jest to zwykłe zdjęcie do dokumentów, takich jak paszport czy dowód. Może ono prezentować fotografowaną osobę w kontekście działań zawodowych, pracy czy stanowiska o jakie się ubiega. Wymaga to od fotografa uchwycenia i wyeksponowania tych cech, które są atrakcyjne oraz interesujące dla potencjalnego odbiorcy. Bardziej zaawansowaną prezentacją będzie portfolio czy też zdjęcia korporacyjne. Oczywiście również w tym przypadku specyfika, nastrój i charakter zdjęć są ściśle związane z osobą fotografowaną i celem dla jakiego gromadzone jest portfolio. Dla fotomodelki istotne będzie pokazanie jej urody, ale także szerokiego spektrum możliwości, umiejętności przeistaczania się w różne postaci, adaptowania do specyfiki sesji. Portfolio korporacyjne powinno wzbudzać zaufanie, kluczowe są takie cechy jak wiarygodność, profesjonalizm, kompetencje, ale i empatia. Już na tych przykładach widać jak trudne zadanie stoi przed fotografem, który ma wykonać takie właśnie profesjonalne portrety. Prezentuje przecież żywy obiekt, pełnowymiarowy, w ruchu, mówiący, pokazujący albo ukrywający emocje. Cały ten ogromny arsenał musi zatrzymać w płaskim kadrze, często fotografując osobę, którą dopiero poznał…

Jak pracuje profesjonalny fotograf

Stąd też stwierdzenie o profesjonalnym zdjęciu i profesjonalnym fotografie jest jak najbardziej prawdziwe. I nie chodzi tu jedynie o umiejętności techniczne, choć te są oczywiście nieodzowne. Dobry fotograf musi wiedzieć jak oświetlić modela, jak skomponować tło oraz jak wykonać udany portret bliski czy też uchwycić postać w kadrze amerykańskim. Na tym jednak nie kończą się kompetencje profesjonalnego fotografa. Można pokusić się o stwierdzenie, że powinien być dobrym psychologiem, czujnym obserwatorem, a empatia i elastyczność na pewno pomagają w pracy. Często zdjęcia wykonuje się w trakcie ograniczonej czasowo sesji. Mamy więc presję upływającego czasu, niejednokrotnie osobę, która nie ma doświadczenia w pozowaniu i jest onieśmielona. A przecież efektem mają być profesjonalne portrety, które pokażą np. kochającą się parę nowożeńców, godnego zaufania prezesa czy prawnika albo pełną ekspresji młodą artystkę. Różnorodność wyzwań stawia przed fotografem niemałe wyzwania. Pod bardzo mądrym i cytowanym już zdaniem o profesjonalnym portrecie i profesjonalnym fotografie czytamy również, że taki fotograf znajdzie w modelu to, co najistotniejsze, pokaże coś dotychczas niedostrzeżonego, a przede  pomoże wydobyć tzw.  PRAWDZIWE JA. Warto poczytać i dowiedzieć się czym jest profesjonalny portret i jak się nad nim pracuje.

Dodaj komentarz