Profesjonalnie uchwycony kadr

Proces nazywany sztuką

Efekty naciśnięcia na spust migawki mogą być zgoła odmienne w zależności od tego, kto wykonuje wspomnianą czynność. Nawet zupełny laik będzie w stanie dostrzec różnice decydujące o późniejszym odbiorze fotografii. Pomimo zachowania odpowiedniej techniki niezwykle ważna jest wizja. Właściwy kadr, cienie, czy ten jedyny, długo wyczekiwany moment powodują, że akurat ta, a nie inna fotografia przykuła naszą uwagę.
Profesjonaliści z pewnością nie biorą się znikąd. Zwykle za ponadprzeciętnymi umiejętnościami kryje się nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale także i pasja od najmłodszych lat. Każde kolejne zdjęcie tak naprawdę było częścią procesu przeistaczania się z amatora na specjalistę w tej dziedzinie. Zmysł fotografa to coś, czym mogą poszczycić się wybrane osoby.

Najlepsi w swoim fachu niewątpliwie mogą poszczycić się bogatym portfolio. Zaglądając do niego nietrudno wyrobić sobie wstępne zdanie o jakości pracy wybranego specjalisty. Pomijając aspekty techniczne, które na poziomie zawodowym są czymś nieodzownym, możemy jeszcze dostrzec indywidualny styl. Charakter wykonywanych zdjęć może być zupełnie różny i zanim u kogoś zamówimy sesję z prawdziwego zdarzenia, dobrze byłoby uprzednio wcześniej prześledzić efekty jego prac.

Trzeba pamiętać, że fotograf z zasady jest dość szerokim pojęciem. Wiele osób wykonujących ten zawód nierzadko specjalizuje się w wybranej dziedzinie. To zrozumiałe, że uwieczniający zawodowo przyrodę raczej nie skusi się na sesję ślubną, ponieważ to nie jego zasadniczy obszar działań. Każdy profesjonalny fotograf doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakich technik użyć, by uzyskać określony efekt. Często praca w tym charakterze oznacza całe dnie spędzone w studiu wraz z wybranymi modelami. A pomyśleć, że wykonane wówczas fotografie muszą zostać poddane jeszcze obróbce graficznej.

Efekt zgodny z oczekiwaniami

Zdjęcia prezentujące firmę, a przede wszystkim jej pracowników są czymś zupełnie innym niż te, które wykonujemy do dokumentów. Sam schludny strój osób mających zostać uwiecznionymi w kadrze to za mało. Profesjonalny fotograf zdaje sobie sprawę z tego, że efekty jego pracy muszą być zgodne z profilem klienta.

Sesje biznesowe to zazwyczaj spore przedsięwzięcie, zwłaszcza, gdy odbywają się z dala od studia. Stworzenie odpowiednich warunków wymaga przetransportowania np. do siedziby klienta niemałej liczby urządzeń. Dla zawodowca to żaden problem, ponieważ z racji doświadczenia przywyknął on do pracy w każdych warunkach. Profesjonalny fotograf nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów z osobami znajdującymi się w kadrze. Dzięki temu jest w stanie wydobyć z ich twarzy określone emocje. To właśnie odróżnia go w głównej mierze od amatora. Sesje portretowe nie należą do łatwych, bo uczestniczą w nich zazwyczaj ludzie bez żadnego doświadczenia w pozowaniu. Mimo niezręcznych początków mogą jednak świetnie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak zmotywuje ich do tego sam fotograf.

Typowa sesja na potrzeby np. klientów biznesowych to spore przedsięwzięcie. Plan zdjęciowy może potrwać nawet kilka dni w zależności od potrzeb. Zwykle nie brakuje na nim także osób odpowiedzialnych za makijaż.

Znalezienie specjalisty znającego się na swoim fachu nie wydaje się trudne. Wybierając jednak fotografa powinniśmy uprzednio poznać jego dotychczasowe prace oraz to, jak podchodzi do swoich obowiązków. To zdecydowanie ułatwi nam podjęcie decyzji często niezwykle istotnej z biznesowego punktu widzenia. Udane fotografie niewątpliwie pozwolą wykreować pożądany wizerunek.

Jeden komentarz

  1. Ja mam taką radę, żeby fotografa przed zleceniem mu pracy poposić o całą ostatnią sesję, a nie tylko przeglądać portfolio. W portfolio są zdjęcia mocno przebrane i to nie pokazuje całej prawdy o jakości pracy ani charakteru kadrów fotografa.

Dodaj komentarz