Stambuł jako miasto sztuki i kultury

Stambuł leżący na styku dwóch kontynentów łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Miasto te posiada niezwykle bogatą historię widoczną m.in. w licznych muzeach, pałacach czy stanowiskach archeologicznych. Jednocześnie w ostatnich latach Stambuł stał się jednym z najważniejszych na świecie miejsc dla sztuki współczesnej, w którym odbywają się międzynarodowe wydarzenia artystyczne i kulturalne.

Jedna z najważniejszych imprez promujących sztukę współczesną Türkiye (Turcji) oraz innych państw regionu jest Biennale w Stambule, które odbywa się co dwa lata od 1987 r. Przez 3 miesiące trwania przyciąga ponad 500 tys. odwiedzających. Wydarzenie organizuje Stambulska Fundacja na rzecz Kultury i Sztuki. Od 2012 r. Fundacja zajmuje się też tworzeniem Design Biennale, który promuje twórczość z dziedzin związanych z projektowaniem, w tym architektury, urbanistyki, wzornictwa przemysłowego, grafiki, mody czy tekstyliów.

Ponadto co roku we wrześniu

Stambuł staje się gospodarzem jednych z najczęściej odwiedzanych targów sztuki na świecie. „Contemporary İstanbul” pozwala zaprezentować prężnie rozwijającą się scenę artystyczną i najlepsze dzieła sztuki współczesnej z regionu.

Wschodzący artyści mogą się dać poznać podczas różnych wydarzeń artystycznych takich jak: Mamut Art Project, Step İstanbul, and Base İstanbul. Ważną rolę w promocji tureckich artystów odgrywa również İstanbul Modern, będące pierwszym w Turkiye (Turcji) muzeum sztuki nowoczesnej. Prowadzi ono również programy szkoleniowe, żeby przybliżyć sztukę widowni w każdym wieku.

Dodaj komentarz