Wakacje last minute – na to musisz zwrócić uwagę

Wakacje last minute to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Na pewno jest to tańszy sposób na wymarzone wakacje, zwłaszcza dla osób, które mają szansę wziąć urlop na ostatnią chwilę. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może nieść za sobą również kilka zagrożeń. Na co więc warto zwrócić uwagę decydując się na spontaniczne wakacje?

Dokładnie przeczytaj umowę

Umowa podpisywana z biurem podróży to podstawa udanego wyjazdu, dlatego zawsze musisz ją dokładnie przeczytać. Nawet dwa lub trzy razy! W umowie nie powinny znajdować się ogólniki, które mogą być różnie interpretowane, np. blisko, spokojna okolica, mnóstwo atrakcji. Nie zadowalaj się nimi i zawsze dopytuj o szczegóły. Masz do tego prawo. Nigdy nie zadowalaj się też informacją, iż pełny opis oferty wyjazdowej znajdziesz na stronie internetowej organizatora, bo oferta może nagle zniknąć lub zostać zmieniona, a wtedy nie masz możliwości udowodnienia swojej racji.

Umowa musi spełniać wszelkie ustawowe wymogi. Co za tym idzie muszą być w niej zawarte informacje o: organizatorze (w tym numer wpisu do rejestru organizatorów turystyki), miejscu pobytu, trasie wycieczki, czasie jej trwania, położeniu, rodzaju i kategorii ośrodka, liczbie i rodzaju posiłków, rodzaju i zakresie ubezpieczenia.

I pamiętaj – biuro podróży nie może zakazać ci reklamacji oferty zakupionej jako last minute, ani też skrócić czasu na jej złożenie.

Zanim podpiszesz umowę dopytaj o cenę

Niska cena kusi. Bardzo. I to prawie każdego. Ale uwaga! Koszty całego wyjazdu prawie nigdy nie kończą się na samej cenie wycieczki. Zanim więc podpiszesz umowę zapytaj czy w cenę wliczone są bilety lotnicze, opłaty lotniskowe, ewentualna wiza turystyczna lub bilety wstępu na przewidziane atrakcje. W  ten sposób unikniesz rozczarowania i… uszczuplenia konta nieplanowanymi wydatkami.

Kierunek ma znaczenie

Niska cena oferty last minute może być spowodowana wieloma czynnikami, dlatego warto pomyśleć o każdym z nich. Przede wszystkim sprawdź, jak wygląda sytuacja polityczna danego kraju. Może się okazać, że to nie jest odpowiedni moment na wycieczkę do tego miejsca. Zobacz też, jaka jest pogoda w miejscu, do którego będziesz zmierzać. Źle się czujesz, kiedy są upały i susza, a może fatalnie znosisz deszcze? Dopasuj pogodę do swoich potrzeb.

All Inclusive – czy na pewno taki „all”?

Wybierając wakacje last minute łatwo popaść w zachwyt nad egzotycznymi kierunkami proponowanymi przez biuro podróży. Wszystkie te piękne miejsca, które do tej pory znajdowały się wyłącznie w sferze marzeń, nagle stają przed nami otworem i to w całkiem korzystnej cenie, która obejmuje tzw. „all inclusive”. I tu musisz być ostrożny drogi podróżniku. Jeśli cena wyjazdu jest zbyt niska, to raczej nie spodziewaj się luksusów i wielkiego wyboru. To co tak ładnie brzmi „all inclusive”, na miejscu może okazać się jednym posiłkiem lub maleńkimi porcjami, których nie starczy dla wszystkich. Darmowe drinki? Bezpłatne wejścia do strefy Spa? Bądź czujny i dopytaj o szczegóły!

Zawsze pytaj o wyżywienie

Wakacje marzeń raczej nie kojarzą się z chodzeniem o pustym żołądku. Dlatego jeśli nie masz zamiaru wybierać opcji „all inclusive”, dopytaj jakie wyżywienia zawiera oferta, którą kupujesz i co w wybranym hotelu oznacza „szwedzki stół”, bo może się okazać, że musisz dodatkowo płacić za soki, kawę i herbatę lub coś na ciepło. Zapytaj też, w jakich godzinach serwowane są posiłki, czy będzie można z nich korzystać przez cały dzień, czy tylko w określonym czasie? Niby drobiazg a jednak może popsuć wyjazd.

Sprawdź hotel

Kolejną ważną kwestią przy planowaniu wakacji last minute jest hotel. Przecież nie jest ci wszystko jedno, gdzie nocujesz! Większość z nas jadąc na wymarzone wakacje pragnie odpocząć w jakimś miłym, a przede wszystkim czystym i zadbanym miejscu. Mimo, że oferta biura podróży obiecuje piękny hotel, to jednak warto sprawdzić go na własną rękę. Jeśli nie chcesz się rozczarować, bądź dociekliwy i zrób samemu wywiad w internecie – zanim podpiszesz umowę! Koniecznie sprawdź zdjęcia na innych stronach internetowych i zobacz w jakiej znajduje się lokalizacji. Poczytaj komentarze o hotelu.

Sprawdź, czy jest to miejsce idealne dla rodzin, czy raczej raj dla imprezowiczów. Pamiętaj też, że liczba gwiazdek to nie wszystko. Warto także zobaczyć ile budynków ma hotel, jakie bary są dostępne, a także jak wygląda okolica. Nagle może się okazać, że tuż obok hotelu są tory kolejowe, przez które będziesz mógł zapomnieć o ciszy i spokoju. Warto również sprawdzić odległość hotelu od plaży. Hotel 200-300 metrów od plaży, do której prowadzi przyjemna uliczka to nie to samo, co hotel 200-300 metrów od plaży, od której oddziela nas ruchliwa, przelotowa ulica.

Dodaj komentarz