Higiena snu – jak wyspać się w podróży?

Zdrowy sen odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Sprzyja regeneracji organizmu, korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego, pozwala na redukcję stresu i napięcia, dzięki czemu zapewnia równowagę psychiczną oraz fizyczną.

Choć o wiele łatwiej zasypia się we własnej sypialni i wygodnym łóżku, aniżeli podróżując publicznymi środkami transportu, to jednak wyspanie się w autobusie lub pociągu również jest możliwe. Higiena snu to zbiór czynności, praktyk i zasad, których wykonywanie oraz przestrzeganie sprzyja bezproblemowemu zasypianiu i efektywnemu wypoczynkowi. Zazwyczaj higiena snu oznacza odpowiednie oświetlenie w sypialni, wywietrzenie pomieszczenie przed położeniem się do łóżka, wyłączenie telewizora, itp. A jak zadbać o nią w podróży? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak dobrze wyspać się w pociągu lub autobusie. Zaczynamy!

Zadbaj o wygodne ubranie

Higiena snu wymaga, aby kłaść się spać w stroju odpowiednio do tego przygotowanym, wygodnym i niekrępującym ruchów. Dotyczy to również nocy spędzonej w podróży. W co się ubrać? Przede wszystkim w ekologiczne tkaniny. Dobrze sprawdzi się bawełniana koszulka i bluza. Ciężko sobie bowiem wyobrazić spokojną noc w gryzącym swetrze. Zamiast dżinsów wybierz spodnie dresowe lub jeśli jesteś dziewczyną – bawełniane legginsy. Tego typu rzeczy nie będą ograniczać twoich ruchów i uciskać żołądka. Nie zapomnij o skarpetkach – również latem!

Nie pij kawy i alkoholu

Na pewno wiesz, że higiena snu wyklucza spożywanie kawy i alkoholu tuż przed położeniem się spać. Co do kawy wszystko jest jasne. Wątpliwości budzi alkohol. Wiele osób twierdzi, że lampka wina wypita wieczorem ułatwia zasypianie. To nieprawda. Wbrew pozorom alkohol wcale nie poprawia jakości naszego snu. Jest wręcz odwrotnie. Może i uśniesz po nim szybko, ale na pewno się nie wyśpisz. Co więcej – rano będziesz czuć się jeszcze bardziej zmęczony.

Zabierz ze sobą koc

Może brzmi to trochę dziwnie, ale jeśli masz przed sobą całonocną podróż pociągiem lub autobusem, zabierz ze sobą koc. Niezależnie od pory roku! Nie musi to być od razu wełniany koc od babci. Lekki kocyk z powodzeniem wystarczy, aby zapewnić sobie komfort i tym samym przytulną noc w podróży. Dzięki niemu stworzysz sobie namiastkę domu i lepiej się wyśpisz.

higiena snu w podróży - kawa i ciepły napój

Nie zapomnij o poduszce

Dbając o odpowiednią higienę snu w podróży nie możesz zapomnieć o poduszce. Bez niej nie wyśpisz się jak należy. Nie ma bowiem nic gorszego niż obudzenie się ze sztywnym karkiem. Taki drobiazg potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się przygodę. Klasyczne poduszki potrafią zajmować dużo miejsca, dlatego o wiele lepszą opcją będzie poduszka nadmuchiwana. Dzięki niej twoja szyja będzie odpowiednio podparta, a twój sen słodki i przyjemny.

Maska do spania a higiena snu

Nie zajmuje dużo miejsca, a potrafi podnieść komfort snu. O czym mowa? O masce na oczy. Dzięki niej skutecznie odetniesz się od wszelkich źródeł światła i zapewnisz sobie mrok, tak ważny dla zdrowego i efektywnego snu.

Wybierz miejsce przy oknie

O ile to możliwe, kupując bilet poproś o przydzielenie miejsca przy oknie. Zapewni ci to dużo spokoju. Nie ma nic bardziej irytującego niż współpasażer, który cały czas wychodzi do toalety lub gdziekolwiek indziej i tym samym za każdym razem musi cię budzić, żeby przejść. Okno przyda się również wtedy, kiedy zapomnisz zabrać ze sobą poduszkę. Będziesz mógł swobodnie oprzeć się o nie.

Zabierz ze sobą relaksującą muzykę

Chcesz wyspać się w pociągu lub autobusie? Nie zapomnij zabrać w podróż słuchawek. To dzięki nim odetniesz się od świata zewnętrznego, zagłuszysz rozmowy współpasażerów, a dźwięki ulubionej muzyki skutecznie utulą cię do snu. Świetną opcją jest stworzenie sobie specjalnej playlisty. Polecam odgłosy natury – działają cuda i usypiają szybciej niż kołysanka! Możesz też wybrać muzykę relaksującą lub jeśli lubisz – popowe ballady. Najważniejsze, żeby nie była to muzyka pobudzająca.

Nie korzystaj z tabletu, telefonu, laptopa

Higiena snu nakazuje, aby przed pójściem spać wyłączyć wszelkie „rozpraszacze”, a przede wszystkim nie korzystać z telefonów czy tabletów. Emitowane przez nie światło skutecznie zaburza produkcję melatoniny – hormonu snu, co w konsekwencji utrudnia zapadanie w sen. Tak więc włóż telefon do torby i nie daj się skusić facebookowi, instagramowi czy rozmowom na messengerze.

Dodaj komentarz