Wyjazd pod namiot – co ze sobą zabrać?

Weekend za miastem, z dala od zgiełku, tłumu i codziennego pędu, brzmi jak spełnienie marzeń. Wyjazd pod namiot to już prawdziwa przygoda! Każdy z nas przynajmniej raz w życiu powinien jej zakosztować. Niezależnie od destynacji, którą obierzesz, taki wypad rządzi się swoimi prawami. Musisz odpowiednio się do niego przygotować. Poza samym namiotem, śpiworem, karimatą lub dmuchanym materacem, w zależności od tego, co kto preferuje, przydadzą się także inne akcesoria. Sprawdź zatem, co zabrać ze sobą wyjeżdżając pod namiot. Są to rzeczy tzw. „must have”, a więc podstawowe, niezbędne i pierwszej potrzeby.

Po pierwsze – jedzenie

Żaden biwak się nie uda, jeśli uprzednio nie zadbasz o żywność. Oczywiście to, ile jedzenia zabierzesz, zależy przede wszystkim od długości trwania wycieczki. Jeśli nie masz nic przeciwko, żeby posiłki przygotowywać samodzielnie na miejscu, zaopatrz się w makarony lub ryż oraz kilka puszek z sosami lub innymi dodatkami do nich. Życie na łonie natury bardzo ułatwiają wszelkie konserwy oraz żywność liofilizowana. Dobrym rozwiązaniem jest jedzenie z dłuższą datą przydatności do spożycia.

Lodówka turystyczna mile widziana

Jeśli wolisz tradycyjną żywność od liofilizowanej to na pewno przyda ci się lodówka turystyczna, dzięki której jedzenie zachowa świeżość – nie tylko podczas przewożenia, ale także już na miejscu. Uwaga! Zanim wrzucisz produkty do takiej lodówki, zapakuj je najpierw w szczelne pudełka do żywności, które ochronią je przed zgnieceniem, a samą lodówkę przed zabrudzeniem.

Latarka

Każdy kto kiedykolwiek spał pod namiotem wie, jak potrzebna jest latarka. Ta w telefonie zdecydowanie nie wystarcza do normalnego funkcjonowania, a w dodatku komórkę nie zawsze można naładować. Dlatego warto zabrać ze sobą latarkę turystyczną lub wygodniejszą opcję – lampę czołową. Dobra czołówka pozwoli ci dopasować światło do aktualnych potrzeb. Planując zakup takiego sprzętu warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania i długość działania baterii.

Nóż lub scyzoryk

Wypad pod namiot nie obejdzie się bez dobrego noża turystycznego lub scyzoryka. I nie chodzi tu o posiadanie ostrego narzędzia na dziką zwierzynę. Co to, to nie! Chodzi bardziej o posiadanie gadżetu, który ułatwi przygodę na łonie natury. Wielofunkcyjny scyzoryk posłuży jednocześnie za otwieracz do butelek i konserw, nożyczki, kombinerki, pilnik i śrubokręt. Zaletą scyzoryka jest też jego niewielki rozmiar, dzięki czemu można go mieć zawsze przy sobie.

Apteczka

Wybierając się pod namiot trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Dobrze zaopatrzona apteczka może być na wagę złota, zwłaszcza jeśli planujesz wyjazd z dala od cywilizacji. Apteczka przyda się na takie kryzysy jak np. rozcięta ręka lub ugryzienia owadów.

Kosmetyczka z wyposażeniem

Na biwakowej liście nie może zabraknąć również kosmetyczki. W końcu dbanie o higienę to rzecz niezwykle ważna, nawet podczas wycieczki za miasto. Wersje większe, z liczną grupą przegródek, pozwolą zapanować nad kosmetykami, które zabierzemy na obóz “stacjonarny”. Wędrowców bardziej zainteresują modele minimalistyczne, z lekkiego materiału i gotowe pomieścić jedynie te najpotrzebniejsze przybory. Jeśli chodzi o kosmetyki to niezbędne minimum powinno składać się ze szczoteczki i pasty do zębów, mydła, produktu do mycia twarzy – mogą być chusteczki nawilżane i kremu.

Kuchenka turystyczna

Trudno wyobrazić sobie dłuższe górskie przejścia, podczas których nie ma możliwości przygotowania ciepłego posiłku. Jeśli nie planujesz rozpalać ogniska i żywić się wyłącznie pieczonymi kiełbaskami, rozważ zabranie w trasę kuchenki turystycznej. To naprawdę spora wygoda, a nawet i luksus. Kuchenki turystyczne mogą być na prąd lub gaz. Te pierwsze sprawdzą się oczywiście w sytuacji, gdy wiesz, że będziesz mieć dostęp do prądu. Z kolei te drugie, gazowe, wymagają zabrania dodatkowo butli gazowej. Plus jest taki, że gazową wersję kuchenki możesz używać w każdych warunkach, nawet bez dostępu do prądu.

Naczynia turystyczne i sztućce

A jeśli mowa o posiłkach, to przydatne będzie nie tylko urządzenie do ich przygotowania, ale także naczynia, na których owe posiłki można serwować. Pod namiotem dobrze sprawdzą się talerze, kubki i sztućce outdoorowe. Są one o wiele lżejsze i bardziej wytrzymałe niż talerze używane na co dzień w domu. Warto pomyśleć też o lekkiej plastikowej desce do krojenia, nożu kuchennym i drewnianej łyżce do mieszania dań. Niby drobiazgi, a jakże ważne i przydatne pod namiotem.

Zestaw do parzenia kawy

Kawosze na pewno nie przetrwają ani jednego dnia bez ulubionego napoju. I wcale nie muszą obchodzić się smakiem i tylko marzyć o małej czarnej. Jadąc pod namiot można zabrać ze sobą turystyczny zestaw do parzenia kawy. Bez problemu dostaniesz go w każdym dobrym sklepie turystycznym. Zestaw składa się z rondelka do gotowania wody, zaparzacza tłokowego, pokrywki z pojemniczkiem na kawę i kubków.

Filtr do wody

O tym nie zawsze się mówi, ale jeśli chcesz czerpać wodę prosto ze źródełka, to musisz zaopatrzyć się w filtr do wody. Dlaczego? Bo nawet w tych pozornie czystych akwenach mogą czaić się zagrożenia, zdolne wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Dobry filtr do wody pozwoli cieszyć się orzeźwiającą wodą prosto od matki natury.

Dodaj komentarz