Zdjęcia z wakacji – pamiątka na całe życie

Planowany miesiącami wymarzony wakacyjny wyjazd oznacza nie tylko leniuchowanie na plaży czy kąpiele w bajecznie błękitnym morzu, ale przede wszystkim odkrywanie nowych miejsc, poznawanie świata i zwiedzanie. Każdy z nas pragnie zachować w pamięci jak najdłużej wspaniałe wspomnienia w postaci zdjęć, którymi można pochwalić się rodzinie i znajomym lub w mediach społecznościowych. Niestety rozmyta postać czy tło, niewłaściwie wykadrowana budowla lub krzywe ujęcie należą do najczęściej popełnianych błędów przez amatorów fotografowania.

Przygotuj odpowiedni sprzęt

W trakcie wakacyjnych wojaży zdecydowana większość osób korzysta z nowoczesnych, niewielkich i wygodnych smartfonów, które posiadają wbudowane aparaty fotograficzne. Najnowsze telefony komórkowe posiadają wprawdzie optyczną stabilizacją obrazu czy matryce o wysokiej rozdzielczości, ale niestety często ich cena stanowi poważną barierę finansową. Zdjęcia wykonane smartfonem nie zawsze też dobrze wyglądają w powiększeniu, po wywołaniu lub przeniesieniu na komputer. Jeżeli marzysz o pięknych zdjęciach, które można wyeksponować w ramkach na ścianie salonu, pokoju dziennego czy sypialni, koniecznie zainwestuj w dobrej jakości aparat fotograficzny. Aparaty fotograficzne dają bowiem znacznie więcej możliwości eksperymentowania niż telefony komórkowe, a jakość zdjęć jest zdecydowanie lepsza. W trakcie wakacyjnego wyjazdu z najbliższymi sprawdzi się przede wszystkim niewielki, poręczny, lekki i prosty w obsłudze aparat kompaktowy. Ogromną zaletą jest wysoka odporność matrycy na działanie różnych warunków atmosferycznych.

W ofercie poszczególnych producentów znajdują się modele wodoodporne i pyłoszczelne, dzięki czemu zdjęcia można wykonywać w ekstremalnych warunkach. Użytkownik może wybrać kilka podstawowych trybów (np. Automatyczny, tematyczny, itp.) lub szereg innych, nieskomplikowanych funkcji. Większość nowoczesnych cyfrowych aparatów kompaktowych umożliwia edycję kadrów, ich przycięcia, wyprostowania, a nawet dodawania różnych filtrów, co sprawia, że zdjęcia stają się bardziej interesujące. W ofercie dostępne są również popularne “lustrzanki” oraz aparaty bezlusterkowe (pełnoklatkowy bezlusterkowiec), które stanowią idealne rozwiązanie dla profesjonalistów.

Czytaj więcej na https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page

Postaw na oryginalność

Zdecydowana większość turystów przy wykonywaniu wakacyjnych zdjęć ogranicza się do ustawienia się na tle zabytkowej budowli czy popularnego budynku. Każde, nawet najpiękniejsze i niezwykłe miejsce wydaje się wówczas nudne i oklepane. Warto postawić na oryginalność, dzięki czemu nasza fotografia nabierze charakteru. Czasami wystarczy zejść z głównej ulicy tętniącej życiem i zagłębić się w tajemnicze zakątki, aby odkryć fascynujące miejsca niewidoczne dla przeciętnych turystów. Codzienne życie mieszkańców uchwycone w odpowiednim momencie w kadrze może okazać się znacznie ciekawsze niż zabytkowa budowla znana z albumów i poradników.  Starajmy się “uchwycić” klimat danego miejsca. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się tzw. fotografia cieni, które pokazują jedynie zarys budynku, budowli, postaci czy innego obiektu. W połączeniu z pięknym obrazem tworzą fascynującą całość, która przyciąga uwagę odbiorcy.

Z innej perspektywy

Warto poszukiwać tzw. najlepszego punktu widzenia. Przed zrobieniem zdjęcia można zbliżyć się do fotografowanego obiektu, oddalić, zrobić kilka kroków w bok i porównać, z jakiej perspektywy dany obiekt czy osoba robi największe wrażenie.  Świetnym rozwiązaniem może okazać się:

  • żabia perspektywa (aparat postawiony na ziemi) – w przypadku zdjęcia zrobionego tuż przy ziemi może sprawić, że nieoczekiwanie pojawią się elementy, których nie widać w pozycji stojącej;
  • oraz ptasia perspektywa (zdjęcie z góry) – polega na ustawieniu obiektywu powyżej fotografowanego obiektu, co praktyce oznacza najczęściej skierowanie aparatu w dół.

Zmiana perspektywy pozwala zobaczyć obiekty i ludzi w zupełnie w nowym świetle, a także wyodrębnić w otaczającym nas świecie nietypowe elementy.

Wykorzystaj funkcje w aparacie

Nowoczesne smartfony oraz aparaty kompaktowe, wyposażone w karty o ogromnej pamięci, posiadają szereg funkcji, które pozwalają stworzyć ciekawe i oryginalne zdjęcia:

  • AP (gotowe zaawansowane tryby fotografowania): HDR, panorama, poprawianie zniekształceń perspektywy (np. pionizacja budynków, gdy robimy zdjęcia z dołu), robienie kilku zdjęć przy jednym naciśnięciu migawki o różnym poziomie ekspozycji, składanie zdjęć w jedno czy otrzymywanie efektu rozmazanych świateł aut w ruchu nocą)
  • ART (to efekty kreatywne) – czyli gotowe filtry, które automatycznie nakładane są na zdjęcie i w taki sposób zapisywane na kartę
  • SCAN – najpopularniejsze warianty wykonywanych fotografii z gotowymi trybami

Eksperymentowanie z aparatem w trakcie wakacyjnego wyjazdu może okazać się nie tylko fantastyczną przygodą, ale również przynieść zaskakujące efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *