Zdjęcia z wakacji – pamiątka na całe życie

Planowany miesiącami wymarzony wakacyjny wyjazd oznacza nie tylko leniuchowanie na plaży czy kąpiele w bajecznie błękitnym morzu, ale przede wszystkim odkrywanie nowych miejsc, poznawanie świata i zwiedzanie. Każdy z nas pragnie zachować w pamięci jak najdłużej wspaniałe wspomnienia w postaci zdjęć, którymi można pochwalić się rodzinie i znajomym lub w mediach społecznościowych. Niestety rozmyta postać czy tło, niewłaściwie wykadrowana budowla lub krzywe ujęcie należą do najczęściej popełnianych błędów przez amatorów fotografowania.

Przygotuj odpowiedni sprzęt

W trakcie wakacyjnych wojaży zdecydowana większość osób korzysta z nowoczesnych, niewielkich i wygodnych smartfonów, które posiadają wbudowane aparaty fotograficzne. Najnowsze telefony komórkowe posiadają wprawdzie optyczną stabilizacją obrazu czy matryce o wysokiej rozdzielczości, ale niestety często ich cena stanowi poważną barierę finansową. Zdjęcia wykonane smartfonem nie zawsze też dobrze wyglądają w powiększeniu, po wywołaniu lub przeniesieniu na komputer. Jeżeli marzysz o pięknych zdjęciach, które można wyeksponować w ramkach na ścianie salonu, pokoju dziennego czy sypialni, koniecznie zainwestuj w dobrej jakości aparat fotograficzny. Aparaty fotograficzne dają bowiem znacznie więcej możliwości eksperymentowania niż telefony komórkowe, a jakość zdjęć jest zdecydowanie lepsza. W trakcie wakacyjnego wyjazdu z najbliższymi sprawdzi się przede wszystkim niewielki, poręczny, lekki i prosty w obsłudze aparat kompaktowy. Ogromną zaletą jest wysoka odporność matrycy na działanie różnych warunków atmosferycznych.

W ofercie poszczególnych producentów znajdują się modele wodoodporne i pyłoszczelne, dzięki czemu zdjęcia można wykonywać w ekstremalnych warunkach. Użytkownik może wybrać kilka podstawowych trybów (np. Automatyczny, tematyczny, itp.) lub szereg innych, nieskomplikowanych funkcji. Większość nowoczesnych cyfrowych aparatów kompaktowych umożliwia edycję kadrów, ich przycięcia, wyprostowania, a nawet dodawania różnych filtrów, co sprawia, że zdjęcia stają się bardziej interesujące. W ofercie dostępne są również popularne “lustrzanki” oraz aparaty bezlusterkowe (pełnoklatkowy bezlusterkowiec), które stanowią idealne rozwiązanie dla profesjonalistów.

Czytaj więcej na https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page

Postaw na oryginalność

Zdecydowana większość turystów przy wykonywaniu wakacyjnych zdjęć ogranicza się do ustawienia się na tle zabytkowej budowli czy popularnego budynku. Każde, nawet najpiękniejsze i niezwykłe miejsce wydaje się wówczas nudne i oklepane. Warto postawić na oryginalność, dzięki czemu nasza fotografia nabierze charakteru. Czasami wystarczy zejść z głównej ulicy tętniącej życiem i zagłębić się w tajemnicze zakątki, aby odkryć fascynujące miejsca niewidoczne dla przeciętnych turystów. Codzienne życie mieszkańców uchwycone w odpowiednim momencie w kadrze może okazać się znacznie ciekawsze niż zabytkowa budowla znana z albumów i poradników.  Starajmy się “uchwycić” klimat danego miejsca. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się tzw. fotografia cieni, które pokazują jedynie zarys budynku, budowli, postaci czy innego obiektu. W połączeniu z pięknym obrazem tworzą fascynującą całość, która przyciąga uwagę odbiorcy.

Z innej perspektywy

Warto poszukiwać tzw. najlepszego punktu widzenia. Przed zrobieniem zdjęcia można zbliżyć się do fotografowanego obiektu, oddalić, zrobić kilka kroków w bok i porównać, z jakiej perspektywy dany obiekt czy osoba robi największe wrażenie.  Świetnym rozwiązaniem może okazać się:

  • żabia perspektywa (aparat postawiony na ziemi) – w przypadku zdjęcia zrobionego tuż przy ziemi może sprawić, że nieoczekiwanie pojawią się elementy, których nie widać w pozycji stojącej;
  • oraz ptasia perspektywa (zdjęcie z góry) – polega na ustawieniu obiektywu powyżej fotografowanego obiektu, co praktyce oznacza najczęściej skierowanie aparatu w dół.

Zmiana perspektywy pozwala zobaczyć obiekty i ludzi w zupełnie w nowym świetle, a także wyodrębnić w otaczającym nas świecie nietypowe elementy.

Wykorzystaj funkcje w aparacie

Nowoczesne smartfony oraz aparaty kompaktowe, wyposażone w karty o ogromnej pamięci, posiadają szereg funkcji, które pozwalają stworzyć ciekawe i oryginalne zdjęcia:

  • AP (gotowe zaawansowane tryby fotografowania): HDR, panorama, poprawianie zniekształceń perspektywy (np. pionizacja budynków, gdy robimy zdjęcia z dołu), robienie kilku zdjęć przy jednym naciśnięciu migawki o różnym poziomie ekspozycji, składanie zdjęć w jedno czy otrzymywanie efektu rozmazanych świateł aut w ruchu nocą)
  • ART (to efekty kreatywne) – czyli gotowe filtry, które automatycznie nakładane są na zdjęcie i w taki sposób zapisywane na kartę
  • SCAN – najpopularniejsze warianty wykonywanych fotografii z gotowymi trybami

Eksperymentowanie z aparatem w trakcie wakacyjnego wyjazdu może okazać się nie tylko fantastyczną przygodą, ale również przynieść zaskakujące efekty.

Dodaj komentarz