Wyczerpanie, zaburzenia snu, brak apetytu, złe samopoczucie, dezorientacja, zaburzenia koncentracji, bóle głowy – jednym słowem JET LAG, zmora każdego, kto podczas podróży zmienia strefy czasowe. Jest to naturalna reakcja organizmu, która pojawia się w wyniku zaburzeń rytmu dobowego, czyli naszego wewnętrznego zegara biologicznego wyznaczającego czas aktywności i odpoczynku. Inaczej mówiąc w dzień jesteśmy senni, a na godziny nocne przypada szczyt naszej aktywności. Organizm potrzebuje wówczas czasu, by dostosować się do zmienionego rytmu. Nasilenie objawów uzależnione jest zarówno od ilości przekraczanych stref czasowych, jak również kierunku podróży i wieku podróżującego. Całe szczęście istnieje kilka praktyk, które pomagają zniwelować odczuwanie skutków jet lagu. Oto one!
Przygotuj się do zmian – w domu
Nie chcesz, żeby jet lag cię zaskoczył? Przygotuj się do podróży i czekających cię zmian. Już na kilka dni przed wylotem zacznij modyfikować swój rozkład dnia. Jeśli wybierasz się na wschód, co wieczór kładź się spać o 1-2 h wcześniej. Jeśli wybierasz się na zachód, chodź spać 1-2 h później. Niby niewielka zmiana, a dzięki niej twój organizm będzie mógł przygotować się na rytm dobowy nowej strefy czasowej.
Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.i-apteka.pl/Jet-lag-i-narkolepsja-jak-poradzic-sobie-z-problemem-blog-pol-1605124919.html
Przygotuj się do zmian – na pokładzie samolotu
Przygotowania do zmiany strefy czasowej warto kontynuować na pokładzie samolotu. Po pierwsze – przestaw zegarek. Po co? Przede wszystkim po to, żeby przyzwyczaić głowę do nowej godziny. To taki trik psychologiczny. Działa! Po drugie, dopasuj aktywność do nowej strefy czasowej. Jeśli tam, dokąd lecisz jest noc, postaraj się zdrzemnąć podczas lotu. Jeśli w miejscu docelowym trwa dzień, nie śpij w samolocie, tylko postaraj się czymś zająć. W ten prosty sposób organizm będzie miał więcej czasu na dostosowanie się do zmienionego rytmu dobowego.
Pokonaj jet lag – zrezygnuj z alkoholu
Alkohol powoduje odwodnienie organizmu, dodatkowo wpływa na zaburzenia snu, może wywołać nudności i poczucie dyskomfortu. Tak więc jeśli nie chcesz, żeby jet lag cię wykończył, zrezygnuj z drinka zarówno na dzień przed planowanym lotem, jak i podczas podróży oraz przez pierwszą dobę po wylądowaniu.
Stop dla kofeiny
To samo dotyczy kofeiny. Nie dość, że odwadnia organizm, to na dodatek może niekorzystnie wpływać na układ nerwowy i tym samy nasilać odczuwanie niepokoju związanego z podróżowaniem. Dlatego chcąc zminimalizować skutki jet lagu postaraj się na czas podróży odstawić kawę oraz napoje zawierające kofeinę. Nie pij ich również bezpośrednio po wylądowaniu w nowym miejscu.
Pij dużo wody mineralnej
Wbrew pozorom to nie kawa, ale woda ratuje całą sytuację i stawia na nogi pozwalając zminimalizować objawy jet lagu. Dlatego tak ważne jest, żeby w podróż zabrać ze sobą butelkę wody i mieć ją przy sobie również po wylądowaniu. Tak naprawdę woda jest niezbędna przed lotem, w trakcie i już na miejscu. Nie czujesz pragnienia? Mimo wszystko wypij choć parę łyków.
Ważny ruch
Wielogodzinny lot to udręka dla naszego ciała. Siedzenie w jednej pozycji źle wpływa na mięśnie oraz naczynia krwionośne, zwłaszcza w nogach, nie wspominając już o groźnej zakrzepicy żył. Ponadto zmęczenie spowodowane długotrwałym siedzeniem sprawia, że organizm silniej odczuwa jet lag i jego nieprzyjemne symptomy. Dlatego podczas lotu rób krótkie spacery po samolocie i wykonuj proste ćwiczenia rozciągające, uważając przy tym na pozostałych towarzyszy podróży. W ten sposób po opuszczeniu lotniska nie będziesz mieć uczucia sztywności i szybciej wrócisz do normalnej aktywności. Ćwiczenia to także dobre lekarstwo na zmęczenie w nowej strefie czasowej. Zamiast iść spać, zwłaszcza jeśli w nowym miejscu jest dzień, warto wybrać się na spacer. Ta niepozorna czynność działa cuda na bezsenność i wyczerpanie podróżą. W ten sposób łatwiej przystosować się do nowej strefy czasowej.
Jedzenie kontra jet lag
Niektórzy podróżujący chcąc zminimalizować przykry jet lag dużą wagę przywiązują do diety i w niej szukają rozwiązania problemu. Ponoć lekkostrawne posiłki są kluczem do lepszego samopoczucia. Mimo, że nigdzie tego nie udowodniono, nie zaszkodzi spróbować. Jeśli więc lecisz na zachód to zamiast słonych i słodkich przekąsek, potraw ciężkostrawnych, bogatych w węglowodany i tłuszcze, które powodują senność, wybieraj dania lekkostrawne, bogate w białko, które pobudzają i dodają energii. Z kolei podróżując na wschód, możesz bezkarnie wybierać produkty będące źródłem węglowodanów. W ten sposób szybciej uśniesz w samolocie.
Dopasuj się do nowej strefy czasowej
I najważniejsze – postaraj się szybko dopasować do nowego rytmu dnia. Spożywaj posiłki w godzinach przyjętych w danym kraju i kładź się spać dopiero w godzinach wieczornych. Warto przemęczyć się kilka godzin i poczekać na obowiązującą w danym kraju porę snu. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z objawami jet lag.